Finał powiatowego konkursu recytatorskiego w Skierniewicach

18.05.2017

16 maja 2017 r. w Młodzieżowym Centrum Kultury w Skierniewicach odbył się finał XXXVII powiatowego „Małego Konkursu Recytatorskiego”. Naszą gminę reprezentowało 6 uczniów. Największy sukces odniosła Oliwia Tarczyk z Gimnazjum w Bolimowie, która zajęła III miejsce w kategorii gimnazjaliści. Wyróżnienie przypadło Marysi Kowalskiej z SP Bolimów (kategoria wiekowa kl.III-IV). Gratulacje dla naszych laureatek i pozostałych uczestników.;-


czytaj dalej...

Akcja NOC BIBLIOTEK 2017

17.05.2017

W sobotę 3 czerwca 2017 r., od godz. 20.00 do rana zapraszamy na ogólnopolską Noc Bibliotek – pełną atrakcji wieczorno-nocną imprezę promującą czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać. 

Szczegółowy program znajdą Państwo na plakatach. Wstęp wolny. Więcej informacji można uzyskać w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bolimowie, tel.: 46 838 03 43.
Obowiązują wcześniejsze zapisy! ;-

Zapraszamy!


czytaj dalej...

Bolimów w projekcie „e-Mocni: cyfrowe umiejętności,...

16.05.2017

Fundacja Aktywizacja w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Polskim Związkiem Głuchych Oddział Łódzki, i Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego realizują projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści” Celem projektu jest zwiększenie w okresie 01.12.2016 - 31.07.2019 r. umiejętności korzystania z Internetu, w tym e-usług publicznych, 18 265 osób dorosłych zamieszkujących na obszarze 101 gmin z terenu całej Polski. Dofinansowanie projektu z UE: 14 582 945,80 PLN.

Projekt na terenie gminy Bolimów realizuje Gminny Ośrodek Kultury.

NAJWAŻNIEJSZE DZIAŁANIA:

  • Przygotowanie programów szkoleń stacjonarnych oraz kursów e-learningowych w 9 obszarach e-usług, wyróżnionych w „Ramowym katalogu kompetencji cyfrowych”. Są to: edukacja, sprawy codzienne, finanse, relacje z bliskimi, praca i rozwój zawodowy, zdrowie odpoczynek i hobby, zaangażowanie obywatelskie oraz religia i potrzeby duchowe;
  • Szkolenie i wsparcie ok. 180 trenerów lokalnych, działających na terenie gmin objętych projektem. Zakres szkoleń to metodologia edukacji dorosłych oraz 9 obszarów wymienionych powyżej; trenerzy będą uczestniczyć w 11-dniowym szkoleniu trenerskim, podczas którego nauczą się m.in. tworzyć własne programy szkoleń (przykładowo związane z e-usługą, którą planuje zaoferować mieszkańcom urząd gminy);
  • Zakup i dostarczenie sprzętu komputerowego do miejsc, w których będą się odbywać szkolenia; planujemy m.in. dostawy sprzętu i oprogramowania dla osób z niepełnosprawnościami np. trackbali, klawiatur z powiększonymi klawiszami;
  • Szkolenia dla mieszkańców (stacjonarne i on-line) – mieszkańcy, którzy nie potrafią korzystać z komputera i internetu oraz ci, którzy korzystają z nich w niewielkim stopniu, będą uczestniczyć w średnio 14-godzinnych szkoleniach związanych z najbardziej przydatnymi im e-usługami (przykładowo rodzice dzieci, w których szkole właśnie wprowadzono e-dziennik, będą mogli nauczyć się jego obsługi). Łącznie w szkoleniach weźmie udział ok. 22 000 osób, w tym ok. 1800 osób z niepełnosprawnościami.
  • gminne partnerstwa na rzecz edukacji cyfrowej – w każdej gminie uczestniczącej w projekcie zostanie utworzone partnerstwo instytucji i organizacji, które chcą działać na rzecz rozwoju cyfrowych kompetencji mieszkańców. Partnerstwa otrzymają wsparcie animatora i konsultacje on-line, w tym webinaria. Rolą partnerstw będzie przygotowanie 3-letniego ramowego planu szkoleń, wsparcie w rekrutacji mieszkańców na szkolenia oraz promowanie korzyści płynących z korzystania z komputera i internetu.
  • Utworzenie platformy internetowej, na której będą dostępne wszystkie materiały wypracowane w ramach projektu (podręczniki, programy szkoleń, kursy e-learningowe czy nagrania webinariów).

DZIĘKI PROJEKTOWI UCZESTNICZĄCE W NIM GMINY:

  • Otrzymają szkolenia, dzięki którym mieszkańcy zdobędą nowe umiejętności cyfrowe i będą mogli korzystać z lokalnych, regionalnych i krajowych e-usług;
  • Zyskają grono przeszkolonych trenerów i organizatorów szkoleń, którzy będą mogli kontynuować edukację cyfrową dla mieszkańców także po zakończeniu projektu;
  • Będą mieć pewność, że działania z zakresu edukacji cyfrowej prowadzone przez różne instytucje w gminie są skoordynowane i efektywne;
  • Otrzymają wsparcie, dzięki któremu mieszkańcy – w tym osoby z różnymi niepełnosprawnościami – staną się bardziej samodzielni, aktywni społecznie i zawodowo.

http://www.e-mocni.org.pl/

 

Obszary szkolenia 


czytaj dalej...

Lokomotywą po wiedzę - warsztaty scenografii w GOK...

16.05.2017

Warsztaty "Lokomotywą po wiedzę - projekt ekologiczno artystyczny dla dzieci z Województwa łódzkiego"

Za nami twórcze i kreatywne popołudnie w GOK. Uczestnicy warsztatów realizują ekologiczny spektakl teatralny na podstawie książki Anny Frączek "Sprężynek na tropie tajemnic - ekologia". Biorą udział w szyciu, sklejaniu, malowaniu i wielu innych działaniach służących powstawaniu ekologicznych kostiumów i scenografii. Wydarzenie z pewnością przyciągnie lokalną społeczność, a uczestnicy warsztatów zaprezentują lokalnej społeczności, zdobytą podczas barwnej i ciekawej „eko-podróży” z Lokomotywą wiedzę. Zobaczymy wówczas ich autorskie kostiumy oraz scenografię. My już nie możemy doczekać się efektu końcowego.;-)


czytaj dalej...

Z książką na walizkach 2017 - akcja...

12.05.2017

Nasza Biblioteka już po raz piąty uczestniczy w akcji „Z książką na walizkach” V łódzkie spotkanie pisarzy z młodymi czytelnikami. Propagatorem przedsięwzięcia jest Wydawnictwo „Literatura”. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem „Strachy na Lachy” i jak co roku, ma na celu propagowanie czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.
Z tej okazji gościliśmy dziś (12.05) Katarzynę Ryrych - pisarkę, poetkę, malarkę, nauczycielkę. Autorce towarzyszyła Wiesława Jędrzajczyk – redaktorka naczelna Wydawnictwa „Literatura”.
Katarzyna Ryrych ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest pisarką, poetką, malarką, nauczycielką angielskiego żołnierzy wyjeżdżających na misje np. do Afganistanu. Autorka jest trzykrotną laureatką Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, otrzymała również Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Książka „O Stephenie Hawkingu...” została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej i międzynarodową listę IBBY (Międzynarodowa Izba ds. Książki Dla Młodych).
Autorka podczas spotkania opowiadała o swoich europejskich podróżach, które były źródłem jej inspiracji twórczej. W książkach często podejmuje problematykę społeczną, opisuje ludzi niepełnosprawnych, bezdomnych, poranionych psychicznie i fizycznie przez los, pisze o trudnych relacjach międzyludzkich. Pierwowzorami jej bohaterów są osoby, które zna. Jej książki nie mają zakończenia, ponieważ chce w ten sposób nawiązać kontakt z czytelnikiem i rozwinąć jego wyobraźnię literacką.
Podczas spotkania dzieci w skupieniu i z dużym zainteresowaniem wysłuchały autorki. Po jego zakończeniu, ustawiła się długa kolejka po autograf ;-)
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej fotogalerii.
W spotkaniu uczestniczyło ok. 100 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bolimowie i Huminie.
Dzisiejszemu spotkaniu towarzyszył konkurs plastyczny „Strachy na lachy”. Nagrody otrzymały: Małgorzata Rogozińska, Natalia Jankowska i Kinga Dąbrowska. 
Uroczyste rozstrzygniecie i wręczenie nagrody głównej nastąpi podczas finału akcji „Z książka na walizkach” w Kutnie, 13 maja 2017 r. 
 

 


czytaj dalej...

Spektakl teatralny "Nie do wiary! W Bibliotece kryją się...

11.05.2017

W Gminnym Ośrodku Kultury w Bolimowie (11.05.2017) gościliśmy aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa ze spektaklem promującym czytelnictwo „Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary”. Przedstawienie obejrzało 70 dzieci. Spektakl opowiadał historię Tomka, który postanowił zostać czytelnikiem miejscowej biblioteki. Z uśmiechem na ustach otworzył wrota prowadzące do czytelni, w której przeżył przygodę swojego życia. W przygodzie tej aktywnie uczestniczyły dzieci. Dzieci dowiedziały się, że książki dostarczają nie tylko potrzebnych informacji, ale zapewniają rozrywkę i przenoszą w odległy i magiczny świat, można dzięki nim przeżyć wiele niezwykłych przygód, które wydają się tak realne, jakby działy się naprawdę.

czytaj dalej...
© 2017 Gminny Ośrodek Kultury w Bolimowie   |   Realizacja: Interefekt.pl