Pomnik w Joachimowie-Mogiłach

19.10.2017

Podczas porządkowania rzeczy po zmarłym ojcu, Pan Maciej Włodarczyk znalazł fotografię, na której upamiętniono budowniczych pomnika w Joachimowie-Mogiłach. Fotografię wykonano 30 września 1917 roku, kilka dni później pomnik został poświęcony. Minęło równo 100 lat od wybudowania pomnika.

Gmina Bolimów ze względu na swoje położenie była częstym świadkiem wojennych bitew. Bolimowska ziemia jest usiana mogiłami poległych podczas wojen żołnierzy. Miejscowa ludność często upamiętniała bohaterów tamtych dni wystawiając im rozmaite pomniki. Jeden z nich – ku czci 14 powstańców powstania styczniowego, znajduje się na skraju lasu w Joachimowie-Mogiłach. To właśnie ten pomnik został uwieczniony na zdjęciu wykonanym przez Józefa Wojtaszewskiego, legionistę Marszałka Piłsudskiego, który był kuzynem Macieja Włodarczyka.
tekst., Beata Pierzchała

Więcej na ten temat w najnowszym, papierowym wydaniu „Głosu Skierniewic i Okolicy” z dn. 12.10

 


czytaj dalej...

Galeria Przechodnia "Cruiserowcy" w Bolimowie

19.10.2017

Prezentujemy Państwu cykl fotografii pod tytułem „Cruiserowcy", który został zrealizowany w 2014 roku. Wynika on z pasji podróżniczej autora Bogusława Kotta i wnikliwej obserwacji otaczającego go świata; zarówno przestrzeni stanowiącej tło i kontekst zdarzeń jak i samych ludzi, będących podmiotem fotografowanych scen.
Bogusław Kott swoje zawodowe życie związał ze światem finansów i bankowości będąc przez ostatnie ćwierćwiecze prezesem jednego z największych polskich banków. Jego droga do świata sztuki wiodła poprzez osobiste zainteresowania muzyką i sztukami plastycznymi. Jest Członkiem Kapituły Nagrody „Złote Berło” przyznawanej od kilkunastu lat wybitnym osobistościom świata kultury. Fotografią jako dziedziną działalności artystycznej artystycznej zajmuje się od kilku lat. Aktualnie jest doktorantem na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Swoje prace prezentował na wielu wystawach. Udostępnia je również na aukcjach, z których dochód jest przeznaczony na cele dobroczynne.
W naturalny sposób sięgnął po aparat fotograficzny. Dziś, po kilku latach od pierwszych zdjęć,
mówi o sobie (…) Jestem fotografem. Mój świat jest światem obrazów.


czytaj dalej...

Spotkanie autorskie z Grażyną Jeromin-Gałuszką

10.10.2017

27 września 2017 r. w ramach DKK dla Dorosłych, odbyło się spotkanie autorskie z Grażyną Jeromin-Gałuszką, autorką powieści: „Złote Nietoperze”, „Magnolia”, „Gdybyś mnie kochała” czy „Długie lato w Magnolii”. Przybyłe na spotkanie uczestniczki DKK oraz Czytelnicy mieli okazję poznać i porozmawiać z autorką powieści. Swobodna rozmowa, otwarta na ludzi pisarka i sympatyczne uczestniczki DKK to klucz do udanego spotkania. Nie zabrakło ciekawych pytań, czasem o drobiazgi dotyczące ulubionych wątków i postaci... Dzięki temu poznaliśmy naszego Gościa, jako panią domu, mamę, miłośniczkę przyrody i ogrodnictwa, której pasją stało się pisanie. Pytaliśmy o Bieszczady, gdyż w powieściach pełno jest magii tych wyjątkowy miejsc, o inspiracje w kreowaniu postaci kobiecych, niepokornych, szalonych, po przejściach, ale mądrych życiowo, silnych, z charakterem. Dopytywaliśmy się o pojawiające się w powieściach wątki kryminale, które dodają kolorytu i dreszczyku emocji. Oczywiście nie sposób było nie zapytać o dalsze plany twórcze, które z wielką uwagą będziemy śledzić. Teraz czekamy, aby do naszych zbiorów trafiła najbardziej wyczekiwana książka Grażyny Jeromin-Gałuszki „Legenda", której premiera odbyła się 26 i 27 września.
Serdecznie dziękujemy Pani Grażynie za niezwykłe spotkanie, pełne swobody, ciepłej rozmowy i magicznej atmosfery.

Zdjęcie użytkownika Gminny Ośrodek Kultury Bolimów.

Zdjęcie użytkownika Gminny Ośrodek Kultury Bolimów.

Zdjęcie użytkownika Gminny Ośrodek Kultury Bolimów.


czytaj dalej...

Dzień Seniora 30.09.2017 r.

10.10.2017

Po raz pierwszy Gminny Ośrodek Kultury w Bolimowie zorganizował spotkanie dla najstarszych mieszkańców gminy, z okazji ich święta – „Dnia Seniora”.
Przybyłych na imprezę seniorów przywitała dyrektor GOK – Irena Śmigiera – Milewska, która przekazała najserdeczniejsze życzenia oraz przeczytała piękne wiersze Wisławy Szymborskiej. Tegoroczny Dzień Seniora odbył się w kameralnym gronie. Dla tych, którzy mogli przybyć, przygotowano występ artystyczny "Zespołu bez Nazwy” z GOKSiR w Lipcach Reymontowskich, który rozbawił publiczność do łez. Był również przepiękny występ Anny Czajki, która zaśpiewała cztery utwory, m.in.: „Czerwone koral”, „o Szalała, szalała” ... Seniorzy mogli delektować się słodkościami przygotowanym przez Gminny Ośrodek Kultury Bolimów. Na zakończenie lampką szampana, wzniesiono toast za zdrowie wszystkich seniorów!

Współorganizatorem imprezy był GOPS w Bolimowie.

Na zdjęciu Państwo Lewiccy z Bolimowa (fot. GOK Bolimów)

Zdjęcie użytkownika Gminny Ośrodek Kultury Bolimów.


czytaj dalej...

Informacja o przebiegu „Bolimowskiego Biegu po Zdrowie

10.10.2017

W dniu 3 października 2017 r. odbyła się 13 edycja „Bolimowskiego Biegu po Zdrowie” organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Bolimowie przy współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych, Zespołem Szkolno-Przedszkolny w Bolimowie oraz przy finansowym wsparciu Pełnomocnika Wójta Gminy Bolimów ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Trasę biegu przygotowali Lilla i Stanisław Cwalina. W biegach wzięli udział uczniowie placówek oświatowych z terenu gminy Bolimów – Zespołu Szkolno-Przedszkolny w Bolimowie (kl. III-VII) i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalych w Bolimowie oraz ze szkół podstawowych z: Łowicza, Kocierzewa, Łaguszowa, Dębowej Góry, Lnisna; gimnazjów z: Kocierzewa, Łaguszowa, Godzianowa, Pijarskiego Gimnazjum Królowej Pokoju w Łowiczu, a także z Pijarskiego Liceum Ogólnokształcącego w Łowiczu. Ogółem biegło 189 uczniów /na podstawie otrzymanych na mecie kart startowych/, w tym::
- szkoły podstawowe – 146 osób
- gimnazja – 17 osób
- szkoły ponadgimnazjalne – 26 osób
Trzy pierwsze miejsca w każdym biegu premiowane były medalami
i do 6 miejsca upominkami.
dziewczęta chłopcy
I-II klasa
1. Marika Krupa – SP Godzianów 1. Kuba Wojda- SP Łaguszów
2. Hanna Sekuła – SP Łaguszów 2. Dawid Czechowski – SP Godzianów
3. Daria Lipińska – SP Godzianów 3. Antoni Buczek – SP Kocierzew
III-IV klasa
1. Karolina Rokicka – SP Kocierzew 1. Bartosz Lus- SP Łowicz
2. Amelia Karalus – SP Godzianów 2. Tyberiusz Kołosowski – SP Bolimów
3. Patrycja Nowak – SP Bolimów 3. Mateusz Kocus – SP Bolimów
V-VI klasa
1. Maja Czerwińska – SP Łowicz 1. Kornel Wolinski – SP Łaguszów
2. Maria Kotlarska – SP Kocierzew 2. Jan Filipowicz – SP Łowicz
3. Wiktoria Piekacz – SP Kocierzew 3. Mikołaj Modzelewski – SP Kocierzew
VII klasa
1. Alicja Krupa – SP Lnisno 1. Konrad Kaźmierski – SP Łowicz
2. Małgorzata Brzozowska – SP Kocierzew 2. Igor Frączkiewicz – SP Dębowa Góra
3. Zofia Aftewicz – SP Bolimów 3. Miłosz Klimczak – SP Łaguszów
gimnazja
1. Wiktoria Wojda – Łaguszów 1. Michał Sobczak – Łowicz
2. Weronika Kubik – Godzianów 2. Norbert Klepaczka- Godzianów
3. Sylwia Lipińska – Godzianów 3. Sylwester Rochalski – Godzianów

szkoła ponadgimnazjalna
1. Anna Pęśko – Bolimów 1. Michał Kunat – Bolimów
2. Gabriela Włodarczyk – Łowicz 2. Adrian Centkowski – Bolimów
3. Sylwia Kazimierczak - Łowicz 3. Jan Bryła – Łowicz
W „Bolimowskiego Biegu po Zdrowie” dla gimnazjalistów prowadzona była także punktacja zespołowa, oddzielnie w kategorii dziewcząt i chłopców.
W klasyfikacji zespołowej puchary za trzy pierwsze miejsca zdobyły szkoły:
dziewczęta
I. Gimnazjum w Godzianowie
II. Publiczne Gimnazjum w Łaguszowie
chłopcy
I. Gimnazjum w Godzianowie
II. Publiczne Gimnazjum w Łaguszowie
III. Pijarskie Gimnazjum Królowej Pokoju w Łowiczu
Puchary dla szkół ufundowało Starostwo Powiatowe w Skierniewicach.
Biegi odbyły się w sportowej atmosferze. Frekwencja w porównaniu do roku ubiegłego była niższa, ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe.


czytaj dalej...
© 2018 Gminny Ośrodek Kultury w Bolimowie   |   Realizacja: Interefekt.pl