Widowisko muzyczno-teatralne "Pani Wiosna radosna"

21.04.2017

03.04.2017r. do Gminnego Ośrodka Kultury w Bolimowie przybyli artyści z zespołu "KOP", którzy zaprezentował nam widowisko muzyczno -teatralne dla dzieci pt. "Pani Wiosna radosna" Głównymi bohaterami przedstawienia byli: rozśpiewana Pani Wiosna oraz jej niesforny przyjaciel - Świstak. Spektakl był utrzymany w konwencji kabaretowej – bawił a jednocześnie uczył i wychowywał. Na widowni zasiadły przedszkolaki, które nie szczędziły oklasków: "Wiosna, wiosna radosna- świat się budzi ze snu. Wiosna, wiosna radosna - kogut pieje za stu. Wiosna, wiosna radosna - słowik już ćwiczy głos. Wiosna, wiosna radosna ( …)”


czytaj dalej...

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile w Bolimowie

19.04.2017

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz piąty organizuje akcję upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim. Jak co roku, 19 kwietnia kilkuset wolontariuszy rozdaje warszawiakom żółte żonkile - symbol pamięci o powstaniu. Tegoroczna edycja ma zasięg ogólnopolski. Bolimowski ośrodek kultury oraz biblioteka po raz pierwszy włączyły się w akcję. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie gdy obchodzona jest rocznica powstania w getcie warszawskim. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile. W dniu dzisiejszym tj. 19.04.2017 r. zaprosiliśmy uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bolimowie oraz mieszkańców gminy do Gminnego Ośrodka Kultury w Bolimowie. Program spotkania obejmował pokazy filmów: „Nie było żadnej nadziei” oraz „Powstanie w getcie warszawskim oczami świadków i uczestników”. Filmy oparte zostały na relacjach uczestników powstania w getcie warszawskim. Po projekcji filmów odbyło się ciekawe spotkanie z Krzysztofem Kalińskim – burmistrzem Łowicza, autorem książki „Z dziejów Bolimowa”, który przybliżył nam historię bolimowskich Żydów oraz społeczności żydowskiej w Polsce. Następnie dyrektor GOK- Irena Śmigiera-Milewska przeczytała fragment wspomnień o Żydach bolimowskich spisanych przez Magdalenę Szymańską na podstawie rozmów z mieszkańcami Bolimowa, pamiętających tamte czasy. Ostatnim punktem programu było wyjście z akcją Żonkile poza GOK i bibliotekę, rozdawanie papierowych i bibułkowych żonkili przechodniom oraz informowanie ich o 74 rocznicy powstania w getcie warszawskim. Punktem kulminacyjnym było złożenie kwiatów na cmentarzu żydowskim w Bolimowie. W Gminnym Ośrodku Kultury można zobaczyć wystawę informującą o akcji ŻONKILE m.in. dotyczącą getta warszawskiego, powstania w getcie warszawskim oraz dramatycznych wierszy Władysława Szlengela– żydowskiego poety.


czytaj dalej...

„Lokomotywą po wiedzę" Politechnika Łódzka

14.04.2017

Warsztaty ze scenografii ekologicznej – inspiracja architekturą biomorficzną.

12 kwietnia 2017 roku w ramach projektu „Lokomotywą po wiedzę” w Politechnice Łódzkiej (Wydział Budownictwa i Architektury, Instytut Architektury i Urbanistyki) odbyły się warsztaty ze scenografii ekologicznej – inspiracja architekturą biomorficzną. Warsztaty miały na celu zapoznanie uczestników z rozwiązaniami pro-środowiskowymi, szczególnie dotyczącymi przestrzeni publicznej. W trakcie zajęć zostały wykonane elementy dekoracji, które nawiązywały do proekologicznych rozwiązań architektonicznych m.in. z tektury. Zajęcia prowadziły dr Joanna Matuszewska i dr Katarzyna Bernatek – Bączyk.  Z naszej gminy w warsztatach brało udział 20-uczniów z klas V i VI (opiekun grupy - Marzena Cęcelek) ze Szkoły Podstawowej w Bolimowie i w Kęszycach wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Bolimowie. Następne warsztaty realizowane będą w Łódzkim Domu Kultury i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
W ramach projektu przewidziano m.in. ekologiczno-artystyczne zajęcia warsztatowe, spektakle teatralne, 1 konkurs artystyczno-ekologiczny w 4 kategoriach wiekowych oraz uroczysty finał konkursu połączony z wystawą prac plastycznych. Warsztaty jakie zaplanowano dla uczestników projektu to:
– projektowanie ubiorów i elementów scenograficznych z surowców odzyskanych,
– projektowanie ubiorów metodą aplikacji,
– warsztat praktycznej realizacji kostiumów i elementów scenograficznych z surowców odzyskanych,
– warsztat ze scenografii ekologicznej – inspiracja architekturą biomorficzną,
– warsztat z animacji filmowej ukazujący idee recyklingu i upcyklingu,
– warsztaty wokalno-aktorskie ukierunkowane na odegranie ról w spektaklu,
– warsztat/prelekcja o idei zrównoważonego zarządzania zasobami środowiska

Projekt został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

 

 


czytaj dalej...

Lokomotywą po wiedzę - pierwsze warsztaty w Gminnym...

14.04.2017

Za nami pierwsze zajęcia warsztatowe realizowane w ramach projektu Łódzkiego Domu Kultury „Lokomotywą po wiedzę - projekt ekologiczno- artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego”. W warsztatach, które odbyły się 10 kwietnia wzięła udział 20-osobowa grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bolimowie. W trakcie spotkania najmłodsi uczestnicy wraz z rodzicami poznali najważniejsze aspekty ochrony środowiska. Druga część spotkania polegała na własnoręcznym wykonaniu maski ulubionego zwierzęcia. Kolejne warsztaty odbędą się na terenie Politechniki Łódzkiej 12 kwietnia br.

Projekt dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Samorządu Województwa Łódzkiego.

 


czytaj dalej...

Akcja społeczno – edukacyjna „Żonkile”

14.04.2017

Akcja społeczno – edukacyjna „Żonkile” z okazji 74.. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

WSPÓLNE PRZYGOTOWANIE ŻONKILI w Gminnym Ośrodku Kultury w Bolimowie 11.04.2017 r.

19 kwietnia po raz piąty w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich organizuje Akcję Żonkile. Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka włączają się do akcji!

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w spotkaniu, które odbędzie się 19 kwietnia o godz. 9.30 w GOK Bolimów.
W programie:

-godz. 9.30 - pokaz filmu animowanego "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943"
-godz. 10.00 - pokaz filmu "Powstania w getcie warszawskim oczami świadków i uczestników" składającego się z relacji uczestników
-godz. 10.30 - ze wspomnień o Żydach bolimowskich
-godz. 11.00 - prelekcja Krzysztofa Kalińskiego - Żydzi bolimowscy
-godz. 11.30 - śladami Żydów bolimowskich - spacer po Bolimowie, rozdawanie papierowych żonkili (symbolizujących pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica powstania w getcie warszawskim), składanie kwiatów w miejscu pamięci.


czytaj dalej...

Życzenia

11.04.2017

Z okazji Świąt Wielkanocnych składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia: wiosennych nastrojów, ciepłej rodzinnej atmosfery, wyjątkowych chwil z najbliższymi oraz wiele radości.

Wesołego Alleluja!
 

Dyrektor i pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury

i Biblioteki w Bolimowie

 


czytaj dalej...
© 2018 Gminny Ośrodek Kultury w Bolimowie   |   Realizacja: Interefekt.pl