707 - 705 "Drogi, które łączą" relacja

W minioną sobotę (23 września 2017) odbył się Rajd Rowerowy 707-705 „Drogi, które łącza” oraz Piknik Integracyjny samorządów Nowy Kawęczyn - Skierniewice – Bolimów. Ponad 70 uczestników (miłośników dwóch kółek), przejechało 35 km trasą Nowy Kawęczyn – Skierniewice – Bolimów. Ok. godziny 14:00 rowerzyści dojechali na bolimowski rynek, gdzie organizatorzy przygotowali piknik integracyjny z oprawą muzyczną i artystyczną. Wcześniej, uczestników rajdu bardzo miło zaskoczyła (na terenie gminy Bolimów) grupa rekonstruktorów ubrana w mundury żołnierzy. Rowerzyści zostali obdarowani przez rekonstruktorów okolicznościowymi kartami – reprinty I wojny światowej. Organizatorami Rajdu byli: Urząd Gminy Bolimów, Gminny Ośrodek Kultury w Bolimowie, Miasto Skierniewice, Gmina Nowy Kawęczyn, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, LGD Gniazdo. Cała impreza odbyła się przy bezdeszczowej aurze i w dobrej atmosferze, stworzonej przez uczestników rajdu. Wielu uczestników pikniku skorzystało z poczęstunku w postaci grochówki, przygotowanej specjalnie na tę okazję. Czuliśmy się też bezpiecznie, za sprawą współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Bolimowie oraz Policją. Po uroczystym otwarciu Rajdu, którego dokonał Wójt Gminy – Stanisław Linart odbyły występy artystyczne. Rozpoczął je bardzo udany koncert Bolimowskiej Orkiestry Dętej pod kierunkiem Mieczysława Witkowskiego, na scenie mogliśmy słuchać występów Zespołu Mokate z Nowego Kawęczyna, Julii Tuszyńskiej, Patrycji Okońskiej, Weroniki Kozieł, Julii Śmigiery, Aleksandry i Zofii Aftewicz; Marysi Kowalskiej, Gabrysi Paga i Wiktorii Nowackiej ze Studia Piosenki GOK pod kierunkiem Wojciecha Smyka, Zespołu Dafter i Avatar. Cały czas czynne było stoisko promocyjne LGD Gniazdo, gdzie przeprowadzano konkursy z nagrodami. Były darmowe dmuchańce, animacje i konkursy dla dzieci. Nie brakowało również chętnych do zwiedzania stoisk sztuki ludowej. Był warsztat tkacki Iwony Wasilewskiej, pokaz kucia Edwarda Buczka i warsztaty toczenia na kole garncarskim pod okiem Pawła Aftewicza. Dużym powodzeniem cieszyło się stoisko promocyjne Stowarzyszenia Inicjatywy Ziemi Bolimowskiej, które promowało film „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” oraz rozdawało ulotki zachęcające do głosowania na projekt „Międzynarodowy Festiwal Historii Ożywionej w Kinematografii Wojennej Bolimów 2018”, który uzyskał akceptację w Budżecie Obywatelskim Samorządu Województwa Łódzkiego 2018. Wszystkim instytucjom, stowarzyszeniom, wykonawcom oraz osobom prywatnym, które zaangażowały się w organizację Rajdu 707-705 „Drogi, które łącza” oraz pikniku składamy gorące podziękowania.

fot. Rafał Szeliga