Akcja Żonkile. Oddajemy hołd bohaterom powstania w getcie warszawskim

„Żonkile” to akcja społeczno-edukacyjna Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w tym roku upamiętniająca 75 rocznicę powstania w getcie warszawskim. Przystąpiliśmy do niej po raz drugi. W wiosenny poranek 19 kwietnia uczniowie klas szóstych z ZS-P w Bolimowie uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii zorganizowanej przez GOK i GBP w Bolimowie.
Przeszliśmy ulicami Bolimowa – śladami Żydów bolimowskich, rozdając przechodniom symboliczne żywe żonkile i papierowe. Akcja miała na celu propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim oraz oddania hołdu poległym i zamordowanym. Żonkil stał się symbolem pamięci wydarzeń z wiosny 1943 r. dzięki ostatniemu przywódcy zrywu Markowi Edelmanowi, który co roku składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w rocznicę wybuchu powstania. Akcja cieszyła się przychylnością i zainteresowaniem ze strony mieszkańców Bolimowa i gości. Na zakończenie udaliśmy się na cmentarz żydowski, złożyliśmy kwiaty i chwilą zadumy uczciliśmy pamięć o społeczności żydowskiej.

Akcja jest objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej.