Dożynki powiatowe w Żelaznej

Dożynki to jeden z najpiękniejszych staropolskich obrzędów od wieków zakorzeniony w naszej kulturze i tradycji, świadczący o naszej tożsamości narodowej, którym zawsze towarzyszy szacunek do chleba. Dożynki to również bardzo ważne dla rolników oraz wszystkich mieszkańców terenów wiejskich święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Jest to też świetna okazja do zaprezentowania pięknie wykonanych z płodów ziemi wieńców.
W tym roku Dożynki Powiatu skierniewickiego odbyły się 20 sierpnia br. w Żelaznej. Naszą Gminę reprezentowała delegacja na czele z Wójtem Gminy Stanisławem Linartem, Sekretarzem Gminy Andrzejem Czarnotą i mieszkańcami Humina-Dobra Ziemskie II i Józefowa, którzy w tym roku wykonali wieniec dożynkowy. Na scenie wystąpiła Bolimowska Orkiestra Dęta pod kierunkiem Mieczysława Witkowskiego i Zespół wokalny "Pasjonata" pod kierunkiem Pawła Godlewskiego. Nie zabrakło również Gminnego Ośrodka Kultury w Bolimowie, który zadbał o promocję gminy. W naszym namiocie gościliśmy mieszankę gminy Paulinę Janowską – Gratys prezentującą swoje rękodzieło (kwiaciarnia.bolimow.net) oraz mieszkańca gminy Mariusza Wasiaka z Gospodarstwa Pasiecznego z Wólki Łasieckiej. Pasieka Mariusza Wasiaka oferuje miody wielokwiatowe, rzepakowe, mniszkowe, akacjowe itp. Oczywiście można było skosztować naturalnego miodu i zobaczyć ramkę z pszczelą rodziną, która wzbudziła ogromne zainteresowanie, szczególnie wśród dzieci. Na dożynkach nie zabrakło konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz na najsmaczniejszą potrawę regionalną. Gminny Ośrodek Kultury w Bolimowie zajął III miejsce przygotowując chłodnik.

Zdjęcie użytkownika Gminny Ośrodek Kultury Bolimów.'

Zdjęcie użytkownika Gminny Ośrodek Kultury Bolimów.