Konkurs "O Żydach i Żydówkach”

Gminna Biblioteka Publiczna w Bolimowie wzięła udział w konkursie” O Żydach i Żydówkach” organizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Humanity in Action Polska. Znaleźliśmy się w gronie stu bibliotek, które otrzymały pakiet książek „O Żydach i Żydówkach” umożliwiających przeprowadzenie spotkania z młodzieżą. Nasze zajęcia przypadły na dzień 19 czerwca. Tego dnia 24 osobowa grupa młodzieży z klas II i III Gimnazjum w Bolimowie odwiedziła naszą bibliotekę. Spotkanie rozpoczęliśmy od dyskusji na temat znajomości kultury żydowskiej, tolerancji, antysemityzmu. Młodzież obejrzała dwa krótkie filmy – wywiady z Miriam i Hanią. Następnie skorzystaliśmy z książki i odczytaliśmy fakty i mity na temat Żydów. Żeby zajęcia nie przybrały tylko i wyłącznie formy wykładu wykorzystaliśmy ze scenariusza „100 pytań do...” , by zabawić się w grę „Parada Oszustów”. Okazało się, że młodzież bardzo dobrze poradziła sobie ze znajomością tematyki żydowskiej. Dodatkową zachętą były cukierki, które można było otrzymać zamiast punktów. Kolejnym punktem spotkania był krótki wykład Ireny Śmigiery-Milewskie-Dyrektor GOK w Bolimowie na temat historii bolimowskich Żydów. Bardzo szybko upłynęło nam 90 minut. Na zakończenie młodzież otrzymała książki „O Żydach i Żydówkach” do samodzielnego wypełnienia w domu. Nie obyło się bez słodkiego akcentu. Uczestnicy spotkania mogli skosztować chałwy, popularnej żydowskiej przekąski. Mamy nadzieję, że udało się nam przybliżyć choć trochę historię i kulturę żydowską. SZALOM!