Spotkanie z Błażejem Torańskim

W środę 26 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bolimowie odbyło się spotkanie z Błażejem Torańskim, dziennikarzem, autorem książki „Knebel. Cenzura w PRL-u”. O kulisach powstania publikacji i roli cenzury w czasach PRL-u, dziennikarz rozmawiał z uczniami gimnazjum i ZSP w Bolimowie. Zgromadzona młodzież miała okazję dowiedzieć się, czym jest cenzura i jakie miała znaczenie w owym czasie, co było jej poddawane i czemu miała służyć. Błażej Torański czytał także fragmenty książki, opowiadał historie swoich rozmówców.

„Knebel. Cenzura w PRL-u” to 21 rozmów, które autor przeprowadził ze znanymi postaciami (m.in. dziennikarzami, reżyserami, pisarzami, malarzami, kompozytorami), którym przyszło tworzyć w czasach, w którym wolność słowa właściwie nie istniała. Znajdziemy w niej wywiady m.in. z Krzysztofem Zanussim, Kazimierzem Orłosiem, Marcinem Wolskim, Andrzejem Rosiewiczem, prof. Zbigniewem Lwem – Starowiczem.

Błażej Torański jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie był działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Pisał do czasopism „Dziennik Łódzki”, „Wprost”, „Prawo i życie”, „Rzeczpospolita”. Za publikację na łamach „Do rzeczy” i „Odra” otrzymał nagrodę im. Janusza Kurtyki przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.