Trzy pokolenia na jednej wystawie "O Matko i Córko!"

W piątkowe popołudnie, 24 maja otworzyliśmy wystawę prac artystek, które oprócz więzów krwi łączy wspólna pasja. Wystawa malarska „O Matko i Córko!” w Gminnym Ośrodku Kultury w Bolimowie, to okazja do obejrzenia prac dwóch, wspaniałych artystek – matki i córki, czyli Marii Sikorskiej oraz Józefiny Sikorskiej – Szlenkier. Rodzinna ekspozycja ukazuje, przekazywane z pokolenia na pokolenie zamiłowania do sztuki (rysunek, malarstwo, ceramika). Pasję i zamiłowanie do sztuki obie Panie odziedziczyły po Marii Róży Ochalskiej (matce i babce artystek), która od najmłodszych lat wykazywała zdolności plastyczne. Na wystawie prezentujemy również kilka odnalezionych prac Babci Róży. Decyzja o wspólnej wystawie nie jest efektem rywalizacji artystek reprezentujących dwa odmienne pokolenia, a wynikiem wzajemnej miłości, poszanowania i wsparcia. Otwarcie wystawy idealnie wpisuje się w idee Dnia Matki. Na wystawie można podziwiać ok. 40 prac malarskich, powstałych w ostatnich latach. Inspiracją malarską jest głównie natura, m.in. pejzaże przedstawiające piękno polskiej przyrody, kwiaty, martwa natura itp. Prezentujemy pastele, malarstwo olejne, grafikę, rysunek oraz ceramikę. Marię i Józefinę łączy fascynacja pejzażem obserwowanym na co dzień, w miejscu zamieszkania. Wystawa czynna do 30 czerwca 2019r.

Takiej wystawy jeszcze u nas nie było!

Maria Sikorska-Ochalska
Urodzona 1954 w Łowiczu. Ukończyła Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie, Studium Hotelarskie w Warszawie i Kolegium Nauczycielskie (specjalność język angielskiego) w Łowiczu. W latach 1978-1984 przebywała wraz z mężem doktorem Jackiem Sikorskim na kontrakcie w Nigerii w Kadunie. Od 2004 roku mieszka w Joachimowie Mogiłach i prowadzi tam Gospodarstwo Agroturystyczne „Uroczysko Halin”, które od 1927 roku było siedliskiem rodziny Miziewiczów i Dzierżanowskich. Ma troje dzieci Piotra, Józefinę i Jacka. Swoje umiejętności malarskie doskonali pod kierunkiem Anny Pokory w pracowni „Plama” przy Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach. Na wystawie prezentuje pejzaże związane z bliską jej ziemią bolimowską i martwą naturę.

Józefina Sikorska - Szlenkier
Urodzona w1983 roku w Kadunie - Nigeria. Z wykształcenia Historyk Sztuki i Artysta Plastyk (Dyplom Artysty Plastyka Sztuki Użytkowej). Od 9 lat szczęśliwa żona śpiewaka operowego tenora Tadeusza Szlenkiera i mama 4 dzieci Karola, Marii, Antoniego i Józefa. Mieszka z rodziną w Skierniewicach. W wolnych chwilach rysuje i maluje, głównie kwiaty, pejzaże, architekturę, portrety, a jej lubione techniki malarskie to akwarela, akryl, suchy pastel, tusz, ołówek. Jest autorką książki „Architektura i urbanistyka Bolimowa do końca XIX wieku”, wydanej w 2011 roku przez Gminny Ośrodek Kultury w Bolimowie. Swoje prace prezentowała na wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach malarskich, między innymi podczas konferencji o macierzyństwie „ W sercu matki…” w Warszawie, w Izbie Historii w Skierniewicach, Samorządowej Szkole Muzycznej w Skierniewicach, Mszczonowskim Ośrodku Kultury, Gminnym Ośrodku Kultury w Bolimowie. We wrześniu 2018 roku w ramach przyznanego przez skierniewickie Centrum Kultury i Sztuki grantu zorganizowała w Izbie Historii w Skierniewicach pierwszą indywidualną wystawę zasłużonego skierniewiczanina Antoniego Sikorskiego (1884-1946), aktora, reżysera i literata, twórcę Teatru Powszechnego im. Wł. Reymonta. Na wystawie prezentuje malarstwo i ceramikę.

Maria Róża Ochalska z domu Dzierżanowska
Urodzona w 1916 roku w Wiedniu. W 1934 roku ukończyła Prywatną Żeńską Szkołę im. Cecylii Plater - Zyberkówny w Warszawie, a przed II Wojną Światową Wydział Ogrodnictwa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Miała duże zdolności plastyczne, już od czasów szkolnych robiła portrety swoim koleżankom, chciała zdawać na Wydział Architektury. Mieszkała w Austrii, następnie w Krakowie i w Warszawie, a po okupacji rodzina przeniosła się do majątku „Halin” w Joachimowie Mogiłach, gdzie od 1962 roku Róża Ochalska prowadziła z mężem Zbigniewem Ochalskim „wczasy pod gruszą”. Córka Maria Sikorska (Ochalska) kontynuuje tę tradycję.

Stałym motywem przewodnim prezentacji twórczości Marii Sikorskiej i Józefiny Sikorskiej - Szlenkier jest BLISKOŚĆ i ODMIENNOŚĆ. Bliskość to wspólne korzenie, pokrewieństwo, kobiecość, hierarchia wartości, a także sposób postrzegania świata. Odmienność to sposób przeżywania i wyrażania emocji. Wystawa czynna do 30 czerwca 2019 r

„Tworzenie własnego świata w jakiejkolwiek dziedzinie sztuki wymaga ODWAGI" Georgia O’ Keeffe.