„Lokomotywą po wiedzę” podsumowanie projektu w Gminnym Ośrodku Kultury w Bolimowie

Wiosną bieżącego roku przystąpiliśmy do projektu ekologiczno – artystycznego  „Lokomotywą po wiedzę” realizowanego przez  Łódzki Dom  Kultury. Projekt skierowany był do dzieci i młodzieży z woj. łódzkiego, w tym właśnie do dzieci z naszego ośrodka kultury.

29 maja 2017 w Gminnym Ośrodku Kultury w Bolimowie, odbyło się podsumowanie projektu Łódzkiego Domu Kultury „Lokomotywą po wiedzę”, w którym wzięło udział 20 uczniów ze szkoły podstawowej w Bolimowie i Kęszycach. Finalnym akcentem realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Bolimowie projektu, był spektakl zatytułowany „Sprężynkowe dziwy”, inspirowany książką Agnieszki Frączek „Sprężynek na tropie tajemnic – ekologia”. W roli aktorów zobaczyliśmy dzieci występujące w projekcie, które przedstawiły krótki spektakl nawiązujący do tematu ekologii. Przedstawienie było ciekawą lekcją kształtującą w najmłodszych postawy proekologiczne oraz rozwijającą poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne . Zanim jednak spektakl powstał, braliśmy udział w różnorakich warsztatach, które miały nas przygotować do finału. Oto pięć „stacji", które odwiedziliśmy:

·  „Stacja 1" - 10 kwietnia to spotkanie w GOK Bolimów z Danutą Nowak z DNA Rozwój Szkolenia Coaching oraz Dariuszem Matusiakiem z Ośrodka Twórczych Działań Edukacyjnych. Prowadzący mówili o wszystkich najważniejszych aspektach ochrony środowiska, włączając w dyskusję dzieci oraz rodziców. Na koniec każde dziecko własnoręcznie wykonało maskę ulubionego zwierzątka: wycinając, kolorując i ozdabiając je według własnych pomysłów.

·  „Stacja 2" była pierwszym z trzech warsztatów wyjazdowych, który odbył się 12 kwietnia na Politechnice Łódzkiej. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z metodami konstruowania ubiorów scenicznych oraz elementów scenograficznych z materiałów odzyskanych tj.: papieru, tektury, tkanin, włókien, butelek typu PET, plastikowych korków i zakrętek, słomek do napojów, patyczków od lodów, czasopism itd. Użyte materiały poddane zostały fizycznemu recyclingowi.

· „Stacja 3” - 8 maja wspólnie z Magdaleną Urbańską w GOK Bolimów uczestnicy przygotowywali scenografię oraz kostiumy do finałowego spektaklu. Zajęcia miały charakter zindywidualizowany i służyły ostatnim „szlifom" w przygotowaniach grupy do przedstawienia.

· „Stacja 4” – 10 maja w Łódzkim Domu Kultury uczniowie stworzyli ubiory z fragmentów tkanin, filcu, pasmanterii i dodatków krawieckich jako „rzeczy do wyrzucenia” lub pozyskanych w sklepach  z odzieżą używaną. Zajęcia prowadziła Agnieszka Frontczak – artysta plastyk, realizatorka warsztatów ekologiczno-plastycznych z wieloletnim doświadczeniem.

·  „Stacja 5” - 23 maja dzieci z terenu naszej gminy gościły w Akademii Sztuk Pięknych oraz Centrum Promocji Mody, gdzie uczestniczyły w zajęciach z projektowania kostiumów i aplikacji. Dodatkową atrakcją była możliwość zwiedzenia Centrum Nauki i Sztuki oraz Centrum Promocji Mody przy ASP w Łodzi.

To już koniec naszej wojewódzkiej podróży "Lokomotywą po wiedzę"! Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu!

Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień. Projekt został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

„Sprężynkowe dziwy” - przedstawienie teatralne na podstawie książki Agnieszki Frączek „Sprężynek na tropie tajemnic – ekologia”, zrealizowano w Gminnym Ośrodku Kultury w Bolimowie w ramach projektu "Lokomotywą po wiedzę". Reżyseria, scenariusz, scenografia –Marzena Cęcelek. Wykonanie kostiumów i elementów scenografii – dzieci biorące udział  w projekcie, uczniowie z SP Bolimów  i SP Kęszyce. Spektakl i nagranie wykonane w Gminnym Ośrodku Kultury w Bolimowie, ul. Łowicka 9.

Poniżej fotorelacja