Agregaty tynkarskie – jak odbywa się tynkowanie maszynowe?

Tynkowanie maszynowe przebiega z wykorzystaniem agregatu tynkarskiego. Jak odbywa się ten proces? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!

Agregat do tynkowania – co to jest?

Agregaty do tynkowania są urządzeniami, które pozwalają na przygotowanie mieszanki tynkarskiej oraz na nałożenie jej nawierzchnię, na przykład na ścianę albo na sufit. Tynkowanie maszynowe, do którego używane są agregaty tynkarskie, może odbywać się z różnymi rodzajami materiałów, na przykład z tynkami zawierającymi cement, wapno czy akryl. Dodatkowo niektóre typy agregatów umożliwiają nakładanie innego rodzaju materiałów, przykładowo zapraw, wylewek, mas.

Jak zbudowany jest agregat tynkarski?

Agregaty tynkarskie mają prostą budowę. Składają się ze zbiornika, do którego wsypuje się materiał, a także z pomp – wodnej oraz tłoczącej. Do nakładania materiału używana jest lanca wyposażona w pistolet, która trzymana jest przez pracownika. Lanca jest połączona z agregatem za pomocą węża. Niektóre rodzaje agregatów mają również dodatkowe wyposażenie, na przykład współpracują z silomatami służącymi do transportu materiałów z silosów.

Jak przebiega tynkowanie agregatem?

Tynkowanie za pomocą agregatu tynkarskiego odbywa się w kilku etapach – od przygotowania nawierzchni aż do jej wykończenia.

Oto ogólne kroki tynkowania za pomocą agregatu:

Przygotowanie powierzchni

Powierzchnia, którą zamierza się tynkować, musi być czysta i wolna od zanieczyszczeń lub luźnych materiałów. W razie potrzeby nałożyć odpowiedni preparat w formie podkładu, aby ułatwić przyleganie tynku.

Wymieszanie tynku

Należy wymieszać tynk zgodnie z instrukcją producenta. W tym celu umieszcza się suchy materiał w pojemniku agregatu i dodaje do niego wodę. Mieszadło w pojemniku wymiesza tynk na gładką masę.

Nakładanie tynku

Zaprawę tynkarską nakładać na powierzchnię za pomocą lancy agregatu. Należy równomiernie rozprowadzić tynk, upewniając się, że nie jest ani za gruby, ani za cienki. Za pomocą pacy lub gąbki należy następnie wygładzić powierzchnię i usunąć nadmiar tynku.

Wykończenie tynku

Gdy tynk zacznie wiązać, należy użyć drewnianej pacy lub stalowej pacy, aby wygładzić powierzchnię.

Schnięcie tynku

Przed malowaniem lub dekorowaniem należy pozostawić tynk do całkowitego wyschnięcia zgodnie z zaleceniami producenta. Proces nakładania tynku, wykorzystując do tego celu agregaty tynkarskie, jest zatem bardzo prosty i szybki, co powoduje, że metoda ta jest obecnie wybierana tak często.

Tynkowanie agregatem – samemu czy z firmą?

Gdy planuje się wykorzystanie agregatów tynkarskich, można prowadzić prace we własnym zakresie albo wynająć firmę, która będzie mogła przeprowadzić prace na zlecenie. W pierwszym przypadku nie trzeba kupować sprzętu, ponieważ agregaty tynkarskie można również wynająć. Są one oferowane przez wypożyczalnie sprzętu budowlanego i można wypożyczyć je w przystępnych cenach. Z kolei zlecając pracę ekipie budowlanej, można mieć pewność, że będą one wykonane szybko i sprawnie. Wszystkie czynności przeprowadzą wtedy pracownicy firmy, którzy zadbają o to, aby tynk był najwyższej jakości.

 

Dodaj komentarz