Materiał jak blacha trapezowa jest obecnie używany coraz częściej. W jakich inwestycjach warto się na nią zdecydować? Sprawdzi się nie tylko na dach!
Zaliczana do blach profilowanych blacha trapezowa jest rodzajem materiału o wszechstronnym zastosowaniu. Najczęściej używana jest ona do wykończenia dachów, ale można również wykorzystać ją w innych celach.
Jak wygląda blacha trapezowa?
Charakterystyczną cechą blachy trapezowej jest rodzaj jej fali, czyli inaczej przetłoczenia, profilu. Blacha ta ma falę w kształcie trapezu, natomiast jego szerokość i wysokość zależna jest od jej typu.
Dla ochrony przed korodowaniem blacha trapezowa jest odpowiednio wykańczana. Najczęściej stosuje się technikę ocynkowania i powlekania jej za pomocą odpowiednich powłok. W ten sposób można nadać jej również różne kolory i atrakcyjny wygląd.
Osobom chcącym zakupić materiał jak blacha trapezowa Warszawa oferuje dostęp do wielu sklepów, gdzie można zakupić ją w różnych wariantach, również z szybką dostawą na miejsce prowadzenia inwestycji.
Blacha trapezowa – zalety
Jako materiał używany w różnych obszarach budownictwa blacha trapezowa ma wiele zalet. Wśród nich znajdują się przede wszystkim:
- Wysoka odporność na czynniki pogodowe dzięki zewnętrznym powłokom,
- Trwałość i wytrzymałość, które nadają jej przetłoczenia w kształcie trapezu,
- Prosty i szybki montaż, ponieważ blachy można kupić w arkuszach gotowych do montażu,
- Estetyczny wygląd, który jest efektem wykańczania jej na różne kolory,
- Szerokie zastosowanie, ponieważ może być ona używana w różnych celach.
Zastosowanie blachy trapezowej
Najczęściej blacha trapezowa używana jest w na dachy. Za jej pomocą można wykonać estetyczne dachy na domach jednorodzinnych oraz na innych budynkach, na przykład na halach przemysłowych, magazynowych czy obiektach użyteczności publicznej.
Ze względu na swój nowoczesny wygląd blacha trapezowa najczęściej używana jest jako materiał dekarski do budynków o nowoczesnej architekturze, na przykład świetnie nadaje się na popularne obecnie modern barns, czyli tak zwane nowoczesne stodoły.
Ponadto blacha ta może być również używana w innych celach, między innymi do wykończenia elewacji budynków. Najczęściej stosowana jest wtedy na obiekty przemysłowe jak hale.
Za jej pomocą można też kryć wiaty, na przykład wiaty garażowe, wiaty śmietnikowe, wiaty przystanków oraz inne konstrukcje.
Rodzaje blach trapezowych
O przeznaczeniu blachy trapezowej decyduje jej rodzaj. Blachy dzieli się na różne warianty pod kątem ich profilu, a dokładnie jego wysokości, która określana jest symbolem T.
Blachy o niskich profilach, na przykład T6, T14 są używane na elewacje oraz na dachy w obiektach jednorodzinnych, na wiaty czy inne mniejsze obiekty.
Z kolei blachy o większej wysokości fali, na przykład dochodzące nawet do ponad T200, są używane na obiekty wielkogabarytowe oraz do wykonania konstrukcji nośnych.
Gdzie kupować blachę trapezową?
Materiały te można kupować w całej Polsce. Gdy celem zakupu jest blacha trapezowa z Warszawy, działają w niej również firmy, kore mogą zaoferować szeroki wybór materiałów wraz z kompleksową obsługą, między innymi usługami dekarskimi.
Warto porównać ceny w różnych sklepach oferujących blachy trapezowe, aby wybrać ten, gdzie materiał może być kupiony bez przepłacania.
Jednym z dostawców blach w Warszawie jest firma dachprofil.com.pl, która współpracuje z wieloma uznanymi producentami i zapewnia klientom dostęp do wysokiej jakości materiałów dekarskich.
Blacha trapezowa – kłaść samodzielnie czy zlecić montaż?
Łatwy i szybki montaż blachy trapezowej powoduje, że obecnie wielu inwestorów decyduje się na jej samodzielny montaż, na przykład na dachach domów jednorodzinnych, wiatach czy na elewacjach mniejszych budynków.
Można również zdecydować się na zlecenie fachowego montażu blach w firmach, które zapewniają klientom kompleksowe wsparcie w ramach realizacji inwestycji.
Więcej informacji o ofercie blach trapezowych oraz firmach realizujących prace z ich wykorzystaniem można znaleźć już teraz w internecie.
Cześć!
Chciałbym Was prosić o wypowiedzenie się w kwestii sposobu układania dachówki. Stoimy właśnie przed tym wyborem.
Z aspektów czysto wizualnych trochę bardziej podoba się nam ułożenie dachówek w linii, natomiast z technicznego punktu widzenia, producent jak również sprzedawca zaleca układać na mijankę, argumentując to lepszym odprowadzaniem wody i tym samym uniknięciem przecieków. Wykonawca nasz mówi, że nie powinno być żadnych problemów jak będzie w linii.
Dodam, że dachówka, która mamy wybraną to Erlus Linea, a kąt nachylenia dachu 25°. Dach dwuspadowy z jedną lukarną dwuspadową, łaty + membrana.
Z góry dziękuję za pomoc.