Dermatolog – lepsza wizyta na NFZ czy prywatnie?

Lekarz dermatolog zajmuje się prowadzeniem kompleksowych działań w ramach diagnostyki oraz leczenia chorób dermatologicznych – skóry i przydatków skórnych jak paznokcie, włosy. Czy do dermatologa lepiej udać się na NFZ, a może prywatnie? Sprawdź!

Kiedy zapisać się na wizytę do dermatologa?

Wizyta u dermatologa wskazana jest w każdej sytuacji, gdy obserwujemy zmianę w wyglądzie skóry, a także włosów czy paznokci. Wówczas specjalista może zapoznać się z dolegliwością bliżej i zalecić jej właściwe leczenie.

Wśród głównych wskazań do wizyty u dermatologa znajdują się między innymi:

  • Zmiana w wyglądzie znamion – ich inny kolor, wielkość, pojawienie się ropy, krwi,
  • Nadmierne przesuszenie skóry połączone z jej łuszczeniem się, zaczerwienieniem, swędzeniem,
  • Nadmierne przetłuszczanie się skóry, któremu towarzyszy uporczywy trądzik,
  • Infekcje skórne, na przykład jak grzybica, zmiany wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV,
  • Zmiany skórne, na przykład tłuszczaki, przebarwienia, włókniaki i inne,
  • Nadmierne wypadanie włosów – łysienie,
  • Problemy z kruchym, łamliwymi, rozdwajającymi się paznokciami.

Gdzie do dermatologa?

Gabinety dermatologiczne dostępne są obecnie w każdym większym mieście – gdy potrzebny jest dermatolog w Krakowie, na pacjentów czeka kilkadziesiąt ofert do wyboru. Często gabinety zlokalizowane są także w mniejszych miejscowościach, dlatego ich dostępność jest bardzo szeroka.

Obecnie z pomocy dermatologa można skorzystać zarówno w gabinetach mających podpisaną umowę z NFZ, jak i prywatnie. Aby wybrać dobry gabinet dermatologiczny, należy zatem także podjąć decyzję dotyczącą typu gabinetu – czy lepiej udać się do dermatologa na NFZ, a może prywatnie?

Dermatolog – wizyta na NFZ

Wizyta u dermatologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest bezpłatna dla osób, które są ubezpieczone w NFZ.

Aby udać się do dermatologa na NFZ, konieczne będzie w pierwszej kolejności uzyskanie skierowania na wizytę. Może wystawić je lekarz rodzinny albo inny lekarz. Niestety, jest to dość duża niedogodność, ponieważ wymaga skontaktowania się z jeszcze jedną osobą.

Wizyty u dermatologa na NFZ wymagają także czekania w kolejce. Ta, w zależności do wybranego gabinetu, będzie wynosiła od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Gdy zatem pomoc potrzebna jest od razu, wtedy konsultacja dermatologiczna na NFZ nie zawsze będzie najlepszą opcją.

Dermatolog – wizyta prywatna

Druga opcja to wizyta prywatna w gabinecie dermatologicznym, na przykład jak instytut.bielenda.pl w Krakowie.

Do wzięcia udziału w prywatnej konsultacji z dermatologiem nie jest wymagane skierowanie, dlatego można umówić się do niego bezpośrednio, bez konieczności udawania się do dodatkowego lekarza.

W zestawieniu z wizytami państwowymi konsultacja prywatna może odbyć się nawet w ciągu kilku dni od kontaktu z gabinetem czy kliniką, co jest dużym atutem dla pacjentów, dla których ważny jest czas. Warto także wskazać, że w gabinetach prywatnych na ogół obsługa plasuje się na wyższym poziomie. Stosowne są w nich także nowocześniejsze sprzęty, narzędzia, które nie są dostępne w ramach NFZ.

Za prywatną wizytę u dermatologa należy zapłacić z własnej kieszeni. Zazwyczaj koszt wizyty wynosi od około 100 do 200 złotych w zależności od wybranego gabinetu. Cenniki wizyt można sprawdzić na stronach internetowych.

Gdy zatem potrzebna jest konsultacja z dermatologiem, należy wybrać odpowiedni gabinet również pod kątem jego dostępności. Gdy liczy się czas, konsultacja prywatna będzie najszybsza. Osoby ubezpieczone mogą korzystać z wizyt bezpłatnie, ale niestety problemem bywają wtedy długie kolejki i niższa jakość obsługi.

 

Dodaj komentarz