Elektronika do utylizacji – co z nią zrobić?

Komputery, dyski twarde, stare radia, układy elektroniczne – co zrobić z niepotrzebnym sprzętem tego typu? Zobacz dostępne możliwości!

Sprzęt elektroniczny używany jest aktualnie przez każdego z nas. Gdy się psuje i nie da się go naprawić lub wtedy, gdy wymieniany jest na nowy, bardzo często pojawia się pytanie – co z nim zrobić? W takim przypadku kluczowa jest prawidłowa utylizacja elektroniki, ponieważ sprzętu tego typu nie można po prostu wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci.

Co zrobić z niepotrzebną elektroniką?

Osoby, które mają nieużywaną i niepotrzebną elektronikę, powinny pamiętać o tym, że jej utylizacja powinna odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

W jaki sposób możliwa jest utylizacja elektroniki? Wbrew pozorom wcale nie jest to bardzo skomplikowane, a także nie wymaga poświęcania na ten celu sporej ilości czasu. Do dyspozycji jest bowiem kilka metod, które warto bliżej poznać. Co zatem zrobić z niepotrzebnym sprzętem elektronicznym?

Przekazanie sprzętu do PSZOK-u

Punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli inaczej PSZOK-i są zobowiązane do odbierania od osób opłacających rachunki za odpady różnych typów śmieci. Zaliczane są również sprzęty elektroniczne.

Wobec tego utylizacja elektroniki może nastąpić w punkcie tego typu. Trzeba będzie jednak przekazać go do punktu we własnym zakresie i dodatkowo pokazać dowód, że opłaca się rachunki za odpady. Niestety, udanie się do punktu nie zawsze jest wygodnym rozwiązaniem, więc wiele osób decyduje się wtedy na inne rozwiązania.

Akcje zbiórek elektrośmieci

Bardzo wygodnym sposobem, aby pozbyć się niepotrzebnych elektrośmieci, będzie skorzystanie z akcji polegających na ich zbiórkach. Takie akcje może prowadzić PSZOK – zwykle odbywają się one raz na rok lub na pół roku, ale również prowadzą je firmy, których domeną jest utylizacja elektroniki, przykładowo podczas pikników czy innych eventów.

Podczas akcji zbiórek śmieci elektronicznych można wyrzucić wtedy różne typy śmieci bez żadnych opłat. Trzeba tylko przynieść je na miejsce albo wystawić przed dom. Gdy są to większe odpady, najwygodniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze zbiórek sprzęt domów prowadzonych przez firmy komunalne.

Sprzedać elektroniki w skupie

Warto też wskazać na jeszcze jedną metodę, dzięki której możliwa jest utylizacja elektroniki, ale jednocześnie zarobek na niej. To skupy, które odkupują od swoich klientów sprzęt elektroniczny w określonych cenach.

Warto pamiętać o tym, że firmy prowadzące skup elektroniki mogą przyjmować jedynie określone rodzaje sprzętów, na przykład mogą być to telefony komórkowe i smartfony, laptopy, części komputerowe, dyski twarde. Nie sprzeda się w nich zatem każdego typu sprzętu, który nie jest już potrzebny.

Ze skupów można korzystać w różnych miastach w całym kraju. Aktualnie skupy elektroniki są również dostępne online, dlatego w celu skorzystania z takiej usługi wystarczy skontaktować się z firmą przez internet. Wtedy może ona również zamówić dla klienta kuriera, który odbierze sprzęt przeznaczony do sprzedaży.

Dodaj komentarz