Agregaty tynkarskie są coraz częściej używanymi urządzeniami w pracach budowlanych i wykończeniowych. Jakie zalety mają tynki maszynowe, które powstają z użyciem agregatów? Jakie są wady wykorzystania tej metody tynkarskiej?
Jak działa agregat do tynkowania?
Coraz więcej firm inwestuje obecnie w agregaty tynkarskie, które umożliwiają nakładanie na nawierzchnie tynków maszynowo. Takie agregaty wyposażone są w zbiornik do mieszania w nim masy tynkarskiej, która potem tłoczona jest wężem aż do lancy, którą nakłada się masę pod ciśnieniem. Agregat tynkarskie mogą być wykorzystane z różnymi rodzajami tynków, przykładowo wapiennymi, cementowymi, akrylowymi. Ponadto urządzenia te można zastosować do innych materiałów, przykładowo agregaty tynkarskie Małek dają możliwość nakładania zapraw, mas, wykonywania wylewek, dlatego są to uniwersalne urządzenia. Tynkowanie za pomocą agregatu tynkarskiego, zwanego również maszyną tynkarską, może mieć zarówno zalety, jak i wady. Czy zatem warto zdecydować się na tynkowanie agregatem?
Zalety tynkowania maszynowego
Do najważniejszych zalet związanych z tynkowaniem maszynowym agregatem tynkarskim zaliczane są:
Szybsza aplikacja tynków
Zastosowanie agregatu tynkarskiego może znacznie przyspieszyć proces tynkowania w porównaniu z tradycyjnymi metodami, czyli z nakładaniem tynku ręcznie. Taka zaleta powoduje, że prace mogą zakończyć się szybciej, co pozwala na uzyskanie dodatkowych oszczędności – czasu i pieniędzy.
Równomierne wykończenie nawierzchni
Agregaty tynkarskie nakładają tynk bardziej równomiernie niż w przypadku ręcznego narzucania materiału, co skutkuje gładszym wykończeniem. Wobec tego redukuje to ryzyko konieczności prowadzenia poprawek.
Wysokiej jakości powierzchnia
Tynki maszynowe mogą dotrzeć do miejsc, które mogą być trudno dostępne w przypadku tynkowania ręcznego. Dodatkowo nakładane są one pod ciśnieniem, co skutkuje trwałym i równomiernym pokryciem tynkowanej powierzchni.
Niższe koszty pracy
Użycie agregatu tynkarskiego powoduje, że prace związane z tynkowaniem nie są aż tak wymagające, co pozwala oszczędzić pieniądze na kosztach pracy. W efekcie firma może uzyskać jeszcze większe zyski.
Wady tynkowania maszynowego
Chociaż tynkowanie maszynowe związane jest z wieloma korzyściami, warto jednak wskazać, że ma ono także pewne wady. Kiedy jest ono mało opłacalne i lepiej zdecydować się na wykorzystanie innych metod?
Wyższy koszt
Koszt wynajmu lub zakupu jednostki tynkarskiej może być wysoki, co może nie być opłacalne w przypadku mniejszych powierzchni wymagających tynkowania. W przypadku większych projektów jest to natomiast opłacalne rozwiązanie.
Konserwacja i naprawa
Maszyny tynkarskie wymagają regularnej konserwacji i okazjonalnych napraw, co może zwiększyć koszty i powodować ewentualne przestoje w realizowanych pracach.
Umiejętności tynkowania
Chociaż tynkowanie za pomocą agregatów nie jest bardzo trudne, to wymaga ono również siadania odpowiednich umiejętności od osoby obsługującej urządzenie. Podsumowując, użycie agregatu tynkarskiego może przynieść wiele korzyści, szczególnie przy tynkowaniu dużych powierzchni. Gdy natomiast należy otynkować małą nawierzchnię, bardziej opłacalna jest metoda ręczna.