Pomnik w Joachimowie-Mogiłach

Podczas porządkowania rzeczy po zmarłym ojcu, Pan Maciej Włodarczyk znalazł fotografię, na której upamiętniono budowniczych pomnika w Joachimowie-Mogiłach. Fotografię wykonano 30 września 1917 roku, kilka dni później pomnik został poświęcony. Minęło równo 100 lat od wybudowania pomnika.

Gmina Bolimów ze względu na swoje położenie była częstym świadkiem wojennych bitew. Bolimowska ziemia jest usiana mogiłami poległych podczas wojen żołnierzy. Miejscowa ludność często upamiętniała bohaterów tamtych dni wystawiając im rozmaite pomniki. Jeden z nich – ku czci 14 powstańców powstania styczniowego, znajduje się na skraju lasu w Joachimowie-Mogiłach. To właśnie ten pomnik został uwieczniony na zdjęciu wykonanym przez Józefa Wojtaszewskiego, legionistę Marszałka Piłsudskiego, który był kuzynem Macieja Włodarczyka.
tekst., Beata Pierzchała

Więcej na ten temat w najnowszym, papierowym wydaniu „Głosu Skierniewic i Okolicy” z dn. 12.10