Z książką na walizkach 2017 - akcja propagującaczytelnictwo.

Nasza Biblioteka już po raz piąty uczestniczy w akcji „Z książką na walizkach” V łódzkie spotkanie pisarzy z młodymi czytelnikami. Propagatorem przedsięwzięcia jest Wydawnictwo „Literatura”. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem „Strachy na Lachy” i jak co roku, ma na celu propagowanie czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.
Z tej okazji gościliśmy dziś (12.05) Katarzynę Ryrych - pisarkę, poetkę, malarkę, nauczycielkę. Autorce towarzyszyła Wiesława Jędrzajczyk – redaktorka naczelna Wydawnictwa „Literatura”.
Katarzyna Ryrych ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest pisarką, poetką, malarką, nauczycielką angielskiego żołnierzy wyjeżdżających na misje np. do Afganistanu. Autorka jest trzykrotną laureatką Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, otrzymała również Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Książka „O Stephenie Hawkingu...” została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej i międzynarodową listę IBBY (Międzynarodowa Izba ds. Książki Dla Młodych).
Autorka podczas spotkania opowiadała o swoich europejskich podróżach, które były źródłem jej inspiracji twórczej. W książkach często podejmuje problematykę społeczną, opisuje ludzi niepełnosprawnych, bezdomnych, poranionych psychicznie i fizycznie przez los, pisze o trudnych relacjach międzyludzkich. Pierwowzorami jej bohaterów są osoby, które zna. Jej książki nie mają zakończenia, ponieważ chce w ten sposób nawiązać kontakt z czytelnikiem i rozwinąć jego wyobraźnię literacką.
Podczas spotkania dzieci w skupieniu i z dużym zainteresowaniem wysłuchały autorki. Po jego zakończeniu, ustawiła się długa kolejka po autograf ;-)
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej fotogalerii.
W spotkaniu uczestniczyło ok. 100 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bolimowie i Huminie.
Dzisiejszemu spotkaniu towarzyszył konkurs plastyczny „Strachy na lachy”. Nagrody otrzymały: Małgorzata Rogozińska, Natalia Jankowska i Kinga Dąbrowska.
Uroczyste rozstrzygniecie i wręczenie nagrody głównej nastąpi podczas finału akcji „Z książka na walizkach” w Kutnie, 13 maja 2017 r.